Biz Kimiz

DASKUT ULUSLARASI ARAMA VE KURTARMA
DERNEĞİ

Akpınar Mh. Açı Sk. No:3
Osmangazi / BURSA
www.daskut.com / info@daskut.com

0 850 888 7 112

DASKUT ULUSLARASI ARAMA KURTARMA  olarak biz kimiz ? Neyi amaçlıyor ve hedefliyoruz ?

Daskut olarak  amacımız “ HAYAT KURTARMAK ” tır. 

Gönüllülük esasına dayalı arama ve kurtarma birimi olarak faaliyet göstermekteyiz.

Ülkemizin en büyük motorize Arama Kurtarma organizasyonuna sahibiz.

Organizasyonda yer alan tüm araçlarımız 4 * 4 arazi araçlarından oluşmaktadır.

Sloganımız “ GÖNÜLLÜ OL HAYAT KURTAR ” dır.

Duruşumuz “ BİRİMİZ HEPİMİZ,HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN ” ilkesidir.

DASKUT neyi hedefliyor ?

Günlük hayatta , dağ ve her türlü doğa koşulunda meydana gelen; kaybolma, kaza, deprem, sel, yangın vb. afet ve doğal afetlerde tamamen gönüllü olarak amatör bir çalışma fakat profesyonel bir yaklaşım ile yardıma ihtiyaç duyan kişi yada kişilere veya canlılara en kısa sürede ulaşmak, ortam emniyet koşullarını sağlamak, sonra arama ve kurtarma için gereken uygun koşulları oluşturmak , koşullara uygun doğru arama kurtarma taktik ve teknik çalışmalarını yaparak kazazedelere temel ilkyardım desteğinin sağlanmasının ardından emniyetli ortam koşullarında nakillerini sağlamaktır.

Bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında  toplumu bilgilendirmek derneğimizin temel amacıdır.

DASKUT sadece Arama ve Kurtarma çalışmaları yapmamaktadır, aynı zamanda “Daskut Animal” Hayvan Koruma Timi  ile sokak hayvanlarını besleme ve barınak sağlama, gelen ihbarlar üzerine zor durumdaki hayvanları kurtararak ilgili birimlere ulaştırılması sağlanmaktadır.Zorlu hava koşullarında da ilgili nöbetçi Timlerimiz yemleme çalışması yapmaktadır.

DASKUT ayrıca  muhtaç kişilere dost eli uzatarak, giyecek, yiyecek ve diğer ayni ve nakdi yardımlara aracılık faaliyetlerini de yerine getirmektedir.

Üyelik sistemimiz herkese açıktır, Eğitimleri tamamlamak ve faaliyetlerde görev almak koşuluyla Üyelik Sistemimiz; Aday Gönüllü Üye: 1 yıl aday gönüllü üye olanlar , Gönüllü Üye: 2 yıl gönüllü üye olarak kalanlar, Asli Üye: 2 yıl üzeri üye olanlardan oluşmaktadır. Ayrıca Onursal Üyelik’ de üyelik çeşitlerimiz arasında yer almaktadır. 

Aylık aidatımız  en az :20 TL, Yıllık :240 TL’dir  üyenin isteğine bağlı toplu ödeme de yapabilir.

Arama kurtarma ile ilgili yürütülecek tüm faaliyetler için üyelerimiz eğitim birimimiz tarafından profesyonel ekiplerle koordineli olarak faaliyetlerde bulunmaktadır.

Temel eğitim programı; İlk yardım,Temel Hayatta Kalma ,Yangın , Deprem eğitimlerinden oluşmaktadır.

Tüm üyelerimiz aldıkları eğitimler ile ilgili sertifikasyona tabi olmaktadırlar.