25 Aralık 2021 Tarihli Bursa Hayat Gazetesi Haberi

450 üyesi ile afetlerle karşılaşan pek çok bölgeye yardım elini uzatan Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği (DASKUT) Genel Başkanı Tuncay Meriçli ile faaliyetleri ve DASKUT’un kuruluş aşamasını görüştük.

– DASKUT hakkında bilgi verir misiniz?

(DASKUT) Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği 12 Kasım 2019 yılında ben ve 11 kurucu üyesi ile merkezi Bursa’da kurulan ve asıl amacı afet ve kaza durumlarına karşı her sokakta olay yerinde ilk müdahaleyi yapacak gönüllü personeller yetiştirip, kazazedeleri hayatta tutmak ve sağlık mensuplarına teslim edene kadar nezaret etmek. Derneğimiz 450 civarında üyesi olup Bursa merkez ve ilçelerinde teşkilatlanmasını tamamlamış, yurtiçinde İstanbul, Balıkesir, Bolu, Adapazarı, Ordu, Giresun, Tokat ve yurtdışında Azerbaycan, Vietnam da temsilcilikleri bulunan ve gün geçtikçe temsilciliklerini çoğaltarak, Arama kurtarma Birliklerinin az veya hiç olmadığı bölgelere hizmet götürmeyi hedeflemektedir. Arama kurtarma Ekibimiz İzmir depremi, Ege ve Akdemiz Orman Yangınları, Batı Karadeniz Sel felaketleri gibi birçok Afet durumlarında Arama kurtarma, İnsani Yardım ve Hayvan İlk Yardımı olarak görev almış, onlarca can kurtarmış yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye yardım yetiştirerek afetlerden etkilenen hayvanların il müdahalelerinde bulunmuştur. Derneğimizin kuruluş amacı arama kurtarma olması yanında, dernek bünyemizde DASKUT arama kurtarma, DASKUT HELP insani yardım ve DASKUT ANIMAL hayvan koruma timlerini de oluşturarak, afet durumlarında ve genel olarak yurdumuzun birçok yerinde ihtiyaç sahibi aileler ulaşarak derneğimiz bünyesinde hayırsever vatandaşlarımızdan toplanan kıyafet, ev eşyası ve ihtiyaç malzemeleri ile bebek bezi ve maması dağıtımı yapmaktayız. DASKUT ANIMAL hayvan koruma timi ile de Türkiye’nin ilk hayvan arama kurtarma ekibini kurarak, pilot bölge olarak seçtiğimiz Bursa da başlattığımız acil ihbar hattına gelen zor durumda kalmış yaralı hayvanların ilk müdahalesi yapılmak üzere timlerimiz oluşturuldu ve Bursa da tüm belediyeler ve halkımızın hizmetine sokuldu. Ayrıca Türkiye’nin ilk hayvan ilk yardım eğitimini veren kurumu olma mutluluğunu da yaşıyoruz.

-Böyle bir oluşumu gerçekleştirme fikri nasıl doğdu?

DASKUT daha önce birkaç OffRoad Otomobil kulübünün yolda kalan OFF ROAD araçlarını kurtarmak üzere sosyal medya hesaplarında kuruduğu resmiyeti olmayan ve ilk adı DAİHATSU ARAMA KURTARMA olan bir gönüllü hareketten doğdu. Derneğin resmi kuruluşu esnasında ismi işlevi ile uyumlu olarak Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma kısa adı DASKUT olarak değiştirilerek kuruldu. Sosyal medya üzerinde kurulan ve binlerce takipçisi olan DASKUT artık sadece Araba Kurtarmak için değil, kuruluş amacı olan tüm canları kurtarmaya talip olmuştu.

– Çalışmalarınızda destek görüyor musunuz?

DASKUT olarak herhangi bir resmi kurumdan maddi bir talebimiz olmadı. Bazı Belediyelerimizden ulaşım için araç ve seminerlerimiz için salon talebimiz oluyor ve bu taleplerimiz de Belediyelerimizce geri çevrilmiyor. Hayan Koruma Timimiz DASKUT Animalsokak hayvanlarına sıklıkla besleme amaçlı mama dağıtımı yaptığı için Bursa Büyük Şehir belediyesinden ayda bir köpek ve kedi maması desteği alıyoruz. Derneğimizin geliri üye aidatlarından ve aylık olarak yayınladığımız ACİL GÜNDEM dergimize aldığımız reklamlardan gelen bağışlar ve hayırsever halkımızdan yapılan bağışlarla oluyor. Bunun dışında herhangi bir gelirimiz bulunmamakta. Zaten dernek olarak paradan çok ekipmana ihtiyacımız oluyor ve bu konularda da gerek resmi kurum ve halkımızdan desteklerini bekliyoruz.

– Verdiğiniz eğitimlerden bahseder misiniz?

DASKUT bünyesinde Kara Arama Kurtarma ekibi ile birlikte, Dağ Arama Kurtarma ve Su Altı Arama Kurtarma ekiplerini de kurarak havada, karada ve denizde olası her türlü afet ve kaza durumunda müdahale edebilme ve isteyen sivil vatandaşlarımıza da Dağcılık ve Tüplü Dalış (Scuba) eğitimleri de vermekteyiz. Dernek bünyesinde oluşturduğumuz DASKUT AKADEMİ eğitim kurumumuzda da üyelerimiz, yakınları, sivil halkımıza ve kurumlara başta ilk yardım ve arama kurtarma eğitimleri olmak üzere, hayvan İlk Yardımı eğitimi, Dağcılık, Dalgıç (Scuba), Geleneksel Okçuluk, Yakın Savunma ve İngilizce eğitimleri verilmekte. Çocuk kulübümüz olan DASKUT KARINCALARI ekibi olarak çocuklarımızın genç yaşta gönüllük ve insani yardım ile tanışmalarını, ilk yardım, doğada yaşama ve yön bulma gibi eğitimlerin yanı sıra bisiklet, yüzme ve okçuluk gibi birçok spor alanında da spor yapmalarını sağlamaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir