DASKUT 1 YAŞINDA

Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği DASKUT kuruluşunun 1. Yıl dönümünü büyük bir katılım ile Bursa Merkez karargahında kutladı. Büyük bir katılım ile gerçekleşen kutlama töreninde, Derneğin Onursal Başkanı Osman Urfalıoğlu, Genel Başkan Tuncay Meriçli, İl ve İlçe Temsilcileri, AFAD Bursa Eğitim Sorumlusu Sedat Ergani, derneğimizin üyeleri ve aileleri yer aldı.

Derneğin Genel Başkanı Tuncay Meriçli Açılış konuşması ile töreni başlatarak katılımcıları tüm Şehitlerimiz için Saygı durusu ve ardından istiklal marşı için ayağa kalmaları için davet etti. İstiklal marşının ardından söz alan dernek onursal Başkanı Osman Urfalıoğlu, DASKUT doğuşunun ve bugünlere nasıl geldiğini anlatırken duygulu anlar yaşandı. Onursal Başkan Urfalıoğlu’nun ardından söz alan İstanbul İl Temsilcisi ve Derneğin Baş eğitmeni Faruk Er, konuşmasında İzmir depreminde görev yaptığı 29 DASKUT personeline getirdiğinde duygulanarak “2 kazma ve 2 kürek ile enkazda bu başarıyı gösterecek başka bir ekip yoktur” sözleri deprem bölgesinde kurtarma çalışmasına katılan 29 gönüllü personelimizi duygulandırırken, salonda büyük bir alkışa sebep olarak güne damga vuran konuşma oldu.

Ardından AFAD Bursa Eğitim sorumlumuz Sedat Ergani kürsüde söz alarak, Derneğimiz üyelerine kısa bir süre önce AFAD bünyesinde verilen eğitimin ardından oluşan İzmir depreminin adeta personelimizi için bir sınav niteliğinde olduğunu ve bu sınavı büyük başarı ile tamamladıklarını ifade ederken tüm üyelerimize teşekkürlerini sundu. STK’ların AFAD için vaz geçilmez olduğunu belirten Ergani sözlerine dernek üyelerimiz ile planladıkları bir sonraki eğitim için bilgiler verdi.

Son olarak Genel Başkan Tuncay Meriçli söz alarak, Tüm dernek üyelerine sonuz teşekkür ve minnetlerini sundu. Meriçli ayrıca dernek kuruluşunda yer alan 12 kişiyi de kürsüye davet ederek “Bu arkadaşlar o gün cesaret göstererek derneğin kurulmasında yer aldılar. Eğer bugün bu dernek var ise bu arkadaşlarımızın sayesinde” diyerek dernek kurucu üyelerini onurlandırdı. Meriçli sözlerine derneğin nereden gelip nereye geldiği ve hedefleri konularında da bilgiler verdi. Meriçli, derneğin 12 kişi ile kurulduğunu ve 1 yıl içerisinde 650 kadar üyeye ulaştığını belirtirken, Bursa merkez olmak üzere, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Ankara, Bolu, Karabük, Giresun, Artvin, Sivas ve Tokat İllerinde temsilciliklerinin açıldığını ve her gün yeni üye başvurularını aldıklarını anlattı. Tüm eğitimlerinin Dernek üyelerine ücretsiz verildiğini belirten Meriçli, yeni üyelerin de yer aldığı törende, yeni üyeleri için de eğitim programını açıklayarak sözünü bitirdi. Tören AFAD eğitimine katılan 60 gönüllü Üyenin diplomalarının takdim edilmesi ile devam etti. Diploma takdim töreninin ardından İzmir depreminde görev alan 29 DASKUT Personeline Plaket takdimi AFAD Eğitim sorumlusu Sedat Ergani ve AFAD İaşe sorumlusu Veysi Mutlu tarafından yapıldı.

Törende aynı zamanda Derneğin çocuk Kulübü olan Minik Karıncaların “Dünyayı kurtaran çocuk” konulu resim yarışması da değerlendirilerek, yarışmaya katılan tüm minik Karıncaların resimleri birinci ilan edilerek yarışmacılar ödüllendirildi.

Törene davet edilen ve derneğe bağışları ile katkıda bulunan Vatandaşlarımız da unutulmayarak kürsüde tanıtıldı ve yapmış oldukları destekler için teşekkür edildi. Yıl dönümü Pastasının derneğin en yaşlı üyesi Sabahattin Haşal’ın kesmesi ile ikramlara geçilen tören toplu fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir