DASKUT ZİRVE YAPTI

Yaklaşık iki yıl önce 9 kurucu üyenin önderliğinde Genel Merkezi Bursa da kurulan DASKUT (Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği) kısa süre olmasına rağmen 20 İl Temsilciliği ve sekiz yüze yakın üyesi ile bir yandan Afet, kayıp, Orman yangını ve birçok sosyal projede görev alırken bir yandan da üyelerinin eğitimlerine son sürat devam ediyor. Eğitim konularından biriside Dağcılık olan DASKUT, DASKUT DAĞCILIK KULÜBÜNÜ de faaliyete sokarak hem arama kurtarma faaliyetlerinde Dağ Arama kurtarma Personellerini yetiştirmeyi hem de Dağcı Profesyonel Sporcular yetiştirmeyi hedefliyor.

Kısa bir süre önce Dernek bünyesinde kurulan DASKUT DAĞCILIK KULÜBÜ derneğimizin Yönetim Kurulu üyesi ve Dağcılık Kulübünün de koçluğunu üstenen Erol Esen liderliğinde DATO (Dağcılık ve Tırmanış Okulu) eğitmenleri Ahmet Köse ve Koray Sır rehberliğinde çalışmalarına süratle başladı. DASKUT Dağcılık Kulübü 15 sporcudan oluşmakta ve bu sporcular aynı zamanda DASKUT Arama Kurtarma Personellerimizden olup ve aktif olarak da kurtarma faaliyetlerinde görev almaktadırlar.

Geçtiğimiz hafta DASKUT Dağcılık Kulübü sporcularımız Ekibin Koçu Erol Esen ve DATO Eğitmenleri Ahmet Köse ve Koray Sır liderliğinde Uludağ Çobankaya da üç günlük bir kamp yaparak Zireve Tırmanışı gerçekleştirdiler. Cuma günü saat 11:00 da maden yolundan diagonal rotasına yürüyüş, Diagonal rotasında lider (öncü) tırmanış tekniği kullanılarak yaklaşık 150 metre tırmanış gerçekleştirilerek Uludağ küçük zirveye (2486 metre) ulaşıldı. Pazar günü kamp alanından sabah saat 6:30 da hareket edilerek maden yolundan yaklaşık 4 saat yürüyüşten sonra çakal rotasına varış, çakal rotasında gerekli ekipmanlar kullanılarak Uludağ büyük zirveye (2543 metre) tırmanış gerçekleştirilerek DASKUT ZİRVE yapmış oldu. Zirvede Zirve defterine de yazan ekibimiz, başarılı bir tırmanışın ölümsüzleştirmek için zirvede toplu fotoğraf çekindiler.

Başarılı bir eğitimin ardından Bursa’ya dönen tüm ekip zirve yapmanın gururu ile ileri ki eğitimler için hem moral topladılar hem de olası bir kaza durumunda müdahale edebilecek şekilde yüksek irtifalarda görev yapabilmek için tecrübe edinmiş pratik yapmış oldular.

Eğitimlerini aralıksız olarak sürdüren ekiplerimiz yeni Zirveleri hedef olarak seçti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir